Değerli sofra okuyucuları; Son yıllarda Türk Mutfağı basının gözdesi haline geldi.Türk mutfağı adını taşıyan pek çok lokanta açılıyor. Sevindirici bir durum bu. Ben de ailesinin tüm üyeleri aşçılık mesleğini profesyonel olarak yapan, kendi işi ve hobisi ?mutfak? olan biri olarak, ?TÜRK MUTFAĞI NEDİR?? sorusunu yıllar önce kendime sormuş ve cevabını aramaya başlamıştım. Bu araştırmalarım sonucunda elde etmiş olduğum bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

TÜRK MUTFAĞI DENİNCE...

Pek çok kişinin söylediği gibi Türk Mutfağı dünyanın en iyi (Türk, Fransız, Çin) üç mutfağından biri mi?

Böyle bir sıralama varsa, kim veya hangi kurum yapmış?

Yetkili bir kurum yok da bu sadece genel bir kanıysa, bu fikre sahip bizden başka milletler ve mutfak uzmanları da var mı?

Bazıları ?Özgün Türk Mutfağı diye bir şey yok. Olsa olsa bir Osmanlı Mutfağı´ndan söz edilebilir? diyor.

Öyle mi?

Bir diğer grup ?Hayır efendim Türk Mutfağı diye bir şey var. Ama o Orta Asya steplerinde üzün asırlar dolaşıp, sonunda Anadolu`ya gelmiş göçebe Türkmenler`in ilkel mutfağıdır? diyor.

Öylemi?

Bazıları da, ?Türkler Araplarla temasa geçip, onlarla kültür alışverişine başladıktan sonra Arap tesirinde kaldılar. Türk Mutfağı denen şey aslında büyük ölçüde Arap Mutfağı´nın kopyasıdır? diyor.

Öyle mi?

Yoksa, ?Türk Mutfağı büyük ölçüde İran Mutfağı`nın tesirinde kalmıştır. Hatta tarihteki bazı Türk devletleri resmi dil olarak Farsça´yı kabul etmiştir. Türk Mutfağı denen mutfak, İran Mutfağı´ndan alınmıştır? diyenler mi haklıdır?

Yoksa ?Hayır efendim Türk Mutfağı denen mutfak bal gibi Grek Mutfağı´dır. Türkler Orta Asya´da sebzeyi ve zeytinyağını tanımıyorlardı ki. Bu mutfak Türk Mutfağı değil; olsa olsa Yunan Mutfağı´ndan alıntıdır? diyenler mi?

Bütün bu ifadeleri bu yazı dizisinde ele alıp birlikte inceleyeceğiz. Benim incelemelerimde eksik bıraktığım, yanlış tespit ettiğim veya katılmadığınız saptamalar olabilir. Eğer böyle durumlar olursa lütfen benimle irtibat kurunuz. Gayen doğruyu tespit etmektir.